Quilling ili papir filigran je oblik umjetnosti koji uključuje korištenje traka papira koje se uvijaju, oblikuju i koje se lijepe zajedno za izradu ukrasnih oblika. Papir je valjan, omotan, uvijen, i na drugi način manipuliran stvaranjem oblika koji čine dijelove za ukrašavanje čestitki, slika, kutija, jaja, te izradu raznih modela, nakita, i sl.
Quilling počinje uvijanjem trake papira u zavojnicu, a zatim stezanje zavojnice u oblike koji se mogu lijepiti zajedno. Postoje napredne tehnike i papiri različitih veličina koji se upotrebljavaju za izradu 3D minijatura, apstraktne umjetnosti. U Europi je postao popularan u 18. stoljeću.
Potrebno je:
- Papirnate trakice
- Ljepilo za papir (najbolji je drvofix)
- Štapić za ražnjić
- Odmotani Bronhi bomboni, ups, bez njih se može u ovom projektu. Moja mala unučica od 3 godine obožava moje trakice za quilling pa ih je pokušala trampiti s bronhi bombonima.
Postupak:
Trakice za ovaj projekt možete narezati pomoću mašine za uništavanje papira, pomoću škara za papir, tzv. Giljotine ili pak pomoću mašinice za izradu tjestenine, ona koja ima dio za izradu rezanaca. Pomoću štapića uvijemo svaku traku, tj. napravimo smotuljak.
Nakon toga žutu trakicu oblikujemo u stisnuti krug i zalijepim kraj trakice da nam se ne raspadne. To nam je tučak.
Zatim oblikujemo latice našeg cvijeta. Prstima pustima na lagano trakicu zalijepimo kraj. Neka vas ne smeta što se vidi lijepilo. Nakon sušenja ono postaje prozirno.
Zatim uhvatimo prstima jedne ruke donji dio kruga, drugom rukom uhvatimo gornji dio i oblikujemo ga u oblik suze.
Zalijepimo svih 6 latica na naš tučak i dobili smo cvijet. Da bi nam bio što čvršći i otporan na vlagu s jedne i druge strane premažemo ljepilom (drvofix). Između svakog koraka čekamo da se lijepilo osuši.
Na kraju, kad se ljepilo osušilo dodamo štapić vrućim ljepilom.
Fotografije: Udruga kreativnog stvaralaštva Eter